Datasheet Texas Instruments UCC28220DR
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | UCC28220 |
| Part Number | UCC28220DR |

Dual Interleaved PWM Controller with Programmable Max Duty Cycle 16-SOIC -40 to 105
Datasheets
UCC2822x Interleaved Dual PWM Controller With Programmable Max Duty Cycle datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revision: G, File published: Apr 6, 2017
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Packaging
| Pin | 16 |
| Package Type | D |
| Industry STD Term | SOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 28220 |
| Width (mm) | 3.91 |
| Length (mm) | 9.9 |
| Thickness (mm) | 1.58 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.75 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Control Method | Current |
| Duty Cycle(Max) | 90 % |
| Frequency(Max) | 2000 kHz |
| Gate Drive(Typ) | 0.01 A |
| Operating Temperature Range | -40 to 105 C |
| Package Group | SOIC |
| Rating | Catalog |
| Special Features | HV Start-up,Input Line Monitor,Multi-topology,Programmable Slope Compensation |
| Topology | Flyback,Forward |
| UVLO Thresholds On/Off | 10.0/8.0 V |
| Vin(Max) | 15 V |
| Vin(Min) | 8 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: UCC28221EVM
UCC28221 200-W Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- 350-W, Two Phase Interleaved PFC Pre-Regulator (Rev. C)PDF, 424 Kb, Revision: C, File published: Sep 20, 2013
350-W, Two Phase Interleaved PFC Pre-Regulator
Model Line
Series: UCC28220 (6)
- UCC28220D UCC28220DG4 UCC28220DR UCC28220PW UCC28220PWG4 UCC28220PWR
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Offline and Isolated DC/DC Controllers and Converters > PWM and Resonant Controller