Datasheet Texas Instruments LM9070SX/NOPB
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | LM9070 |
| Part Number | LM9070SX/NOPB |

Low-Dropout System Voltage Regulator with Keep-Alive ON/OFF Control 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Datasheets
LM9070 Low-Dropout Sys VReg with Keep-Alive ON/OFF Cntrl datasheet
PDF, 1.2 Mb, Revision: E, File published: Mar 29, 2013
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 7 |
| Package Type | KTW |
| Industry STD Term | TO-263 |
| JEDEC Code | R-PSFM-G |
| Package QTY | 500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | LM9070S |
| Width (mm) | 8.89 |
| Length (mm) | 10.1 |
| Thickness (mm) | 4.44 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 4.65 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Accuracy | 3 % |
| Fixed Output Options | 5 V |
| Iout(Max) | 0.25 A |
| Iq(Typ) | 4 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Output Capacitor Type | Non-Ceramic |
| Output Options | Fixed Output |
| Package Group | DDPAK/TO-263 |
| Package Size: mm2:W x L | 7DDPAK/TO-263: 154 mm2: 15.24 x 10.1(DDPAK/TO-263) PKG |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Enable,Power Good |
| Thermal Resistance ОёJA | 80 В°C/W |
| Vdo(Typ) | 800 mV |
| Vin(Max) | 26 V |
| Vin(Min) | 5.3 V |
| Vout(Max) | 5 V |
| Vout(Min) | 5 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
| Pb Free | Yes |
Model Line
Series: LM9070 (1)
- LM9070SX/NOPB
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Linear Regulator (LDO) > Single Channel LDO