Datasheet Texas Instruments TPS53667RTAT
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS53667 |
| Part Number | TPS53667RTAT |

6-Phase, D-CAP+ Step-Down Driverless Buck Controller with NVM and PMBus Interface for AVS 40-WQFN -40 to 125
Datasheets
TPS53667 6-Phase, D-CAP+, Step-Down, Buck Controller with NVM and PMBusв„ў Interface for ASIC Power and High-Current Point-of-Load datasheet
PDF, 2.8 Mb, Revision: B, File published: Feb 10, 2017
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 40 | 40 |
| Package Type | RTA | RTA |
| Industry STD Term | WQFN | WQFN |
| JEDEC Code | S-PQFP-N | S-PQFP-N |
| Package QTY | 250 | 250 |
| Carrier | SMALL T&R | SMALL T&R |
| Device Marking | 53667 | TPS |
| Width (mm) | 6 | 6 |
| Length (mm) | 6 | 6 |
| Thickness (mm) | .75 | .75 |
| Pitch (mm) | .5 | .5 |
| Max Height (mm) | .8 | .8 |
| Mechanical Data | Download | Download |
Parametrics
| Control Mode | D-CAP+ |
| Duty Cycle(Max) | 50 % |
| Iout(Max) | 420 A |
| Iq(Typ) | 6.1 mA |
| Number of Phases | 6 |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | WQFN |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Adjustable Current Limit,Dynamic Voltage Scaling,Enable,Light Load Efficiency,PMBus,Phase Interleaving,Power Good,Pre-Bias Start-Up,Remote Sense,Synchronous Rectification,UVLO Adjustable,Voltage Margining |
| Switching Frequency(Max) | 1000 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 300 kHz |
| Type | Controller |
| Vin(Max) | 17 V |
| Vin(Min) | 4.5 V |
| Vout(Max) | 2.5 V |
| Vout(Min) | 0.5 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: TPS53667EVM-769
TPS53667 6-Phase, DCAP+TM Step-Down Buck Controller Evaluation Module with PMBus Interface
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs) - Evaluation Modules & Boards: USB-TO-GPIO
USB Interface Adapter EVM
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- Multiphase Buck Design from Start to Finish, Part 1PDF, 3.7 Mb, File published: Apr 25, 2017
Model Line
Series: TPS53667 (2)
- TPS53667RTAR TPS53667RTAT
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Controller (External Switch)