Datasheet Texas Instruments TS3A226AEYFFR
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TS3A226AE |
| Part Number | TS3A226AEYFFR |

Autonomous Audio Headset Switch with Reduced GND Switch RON and FM Capability 9-DSBGA -40 to 85
Datasheets
AUTONOMOUS AUDIO HEADSET SWITCH, TS3A226AE datasheet
PDF, 820 Kb, Revision: A, File published: Jul 24, 2013
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 9 | 9 |
| Package Type | YFF | YFF |
| Industry STD Term | DSBGA | DSBGA |
| JEDEC Code | S-XBGA-N | S-XBGA-N |
| Package QTY | 3000 | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R | LARGE T&R |
| Device Marking | YP2 | 26AE |
| Width (mm) | 1.4 | 1.4 |
| Length (mm) | 1.4 | 1.4 |
| Thickness (mm) | .425 | .425 |
| Pitch (mm) | .4 | .4 |
| Max Height (mm) | .625 | .625 |
| Mechanical Data | Download | Download |
Parametrics
| Additional Features | Accessory Type Detection Noise Reduction,Autonomous Detection (3 or 4 poles),Click/Pop Noise Reduction,FM Transmission Capability |
| Configuration | 1 X DPDT |
| Input/Ouput Voltage(Max) | 4.5 V |
| Input/Ouput Voltage(Min) | -2 V |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 C |
| Package Group | DSBGA |
| Package Size: mm2:W x L | See datasheet (DSBGA) PKG |
| Ron(Max) | 0.085 Ohms |
| Ron(Typ) | 0.06 Ohms |
| VCC(Max) | 4.7 V |
| VCC(Min) | 2.6 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: TS3A226AEEVM
TS3A226AE Evaluation Module for Autonomous Audio Headset Switch
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- Support Selfie Sticks Using a TS3A227E Audio Jack SwitchPDF, 229 Kb, File published: Mar 4, 2016
- Preventing Excess Power Consumption on Analog SwitchesPDF, 238 Kb, File published: Jul 3, 2008
Analog switches are extensively used for switching audio signals in battery-powered applications, such as mobile phones. In any cases, the switch is powered directly from the battery, but it receives control signals from a lower voltage processor GPIO. For most analog switches, this application condition leads to an excess supply current draw that catches system designers by surprise. This applica
Model Line
Series: TS3A226AE (1)
- TS3A226AEYFFR
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Switches and Multiplexers > Protocol Specific Switches/Muxes