Datasheet Texas Instruments TPS5124DBTR
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS5124 |
| Part Number | TPS5124DBTR |

TPS5124 Dual Channel Synchronous Step-Down PWM Controller 30-TSSOP -40 to 85
Datasheets
TPS5124 Dual Channel Synchronous Step-Down PWM Controller datasheet
PDF, 280 Kb, File published: Jul 10, 2003
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 30 |
| Package Type | DBT |
| Industry STD Term | TSSOP |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | PS5124 |
| Width (mm) | 4.4 |
| Length (mm) | 7.8 |
| Thickness (mm) | 1 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | 1.2 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Control Mode | Voltage Mode |
| Duty Cycle(Max) | 80 % |
| Iout(Max) | 20 A |
| Iq(Typ) | 1.1 mA |
| Number of Phases | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 C |
| Package Group | TSSOP |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 2 |
| Special Features | Enable,Light Load Efficiency,Power Good,Synchronous Rectification |
| Switching Frequency(Max) | 500 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 50 kHz |
| Type | Controller |
| Vin(Max) | 15 V |
| Vin(Min) | 4.5 V |
| Vout(Max) | 12 V |
| Vout(Min) | 0.9 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Model Line
Series: TPS5124 (4)
- TPS5124DBT TPS5124DBTG4 TPS5124DBTR TPS5124DBTRG4
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Controller (External Switch)