Datasheet Texas Instruments TPS546C23RVFR
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS546C23 |
| Part Number | TPS546C23RVFR |

4.5V-18V, 35A PMBus Stackable Synchronous Buck Converter 40-LQFN-CLIP -40 to 125
Datasheets
TPS546C23 4.5-V to 18-V, 35-A Stackable Synchronous Buck Converters With PMBus datasheet
PDF, 2.2 Mb, Revision: B, File published: Nov 14, 2016
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Packaging
| Pin | 40 |
| Package Type | RVF |
| Industry STD Term | LQFN-CLIP |
| JEDEC Code | R-PQFP-N |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | TPS546C23 |
| Width (mm) | 5 |
| Length (mm) | 7 |
| Thickness (mm) | 1.46 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | 1.52 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Control Mode | Voltage Mode |
| Duty Cycle(Max) | 100 % |
| Iout(Max) | 35 A |
| Iq(Typ) | 7.7 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | LQFN-CLIP |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Adjustable Current Limit,Dynamic Voltage Scaling,Frequency Synchronization,PMBus,Phase Interleaving,Power Good,Remote Sense,Synchronous Rectification,Tracking,UVLO Adjustable,Voltage Margining |
| Switching Frequency(Max) | 1000 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 200 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 18 V |
| Vin(Min) | 4.5 V |
| Vout(Max) | 5.5 V |
| Vout(Min) | 0.35 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
| Pb Free | Yes |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: TPS546C23EVM2-746
TPS546C23 Stacked Two-Phase 70A Evaluation Module With PMBUS
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs) - Evaluation Modules & Boards: TPS546C23EVM1-746
TPS546C23 35A PMBus Stackable Synchronous Buck Converter Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- Method of Graphing Safe Operating Area (SOA) Curves in DC-DC ConverterPDF, 254 Kb, File published: Mar 30, 2016
Model Line
Series: TPS546C23 (2)
- TPS546C23RVFR TPS546C23RVFT
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Converter (Integrated Switch)