Datasheet Texas Instruments HVDA1040AQDSJRQ1
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | SN65HVDA1040A-Q1 |
| Part Number | HVDA1040AQDSJRQ1 |

Automotive Catalog EMC-Optimized CAN Transceiver 12-VSON -40 to 125
Datasheets
SN65HVDA1040A-Q1 EMC-Optimized High-Speed CAN Bus Transceiver datasheet
PDF, 1.3 Mb, Revision: D, File published: Mar 6, 2015
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 12 |
| Package Type | DSJ |
| Industry STD Term | VSON |
| JEDEC Code | R-PDSO-N |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | A1040A |
| Width (mm) | 4 |
| Length (mm) | 3 |
| Thickness (mm) | .9 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | 1 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Bus Fault Voltage | -27 to 40 V |
| Common Mode Voltage | -12 to 12 V |
| Features | High Speed,Bus Wake Up,Split Pin |
| HBM ESD | 12 kV |
| IEC 61000-4-2 Contact | 7 +/- kV |
| Isolated | No |
| Low Power Mode | Standby |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 C |
| Package Group | VSON |
| Protocols | CAN |
| Rating | Automotive |
| Signaling Rate(Max) | 1 Mbps |
| Supply Voltage(s) | 4.75 to 5.25 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Application Notes
- Introduction to the Controller Area Network (CAN) (Rev. B)PDF, 325 Kb, Revision: B, File published: May 19, 2016
Model Line
Series: SN65HVDA1040A-Q1 (2)
- HVDA1040AQDSJRQ1 SN65HVDA1040AQDRQ1
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Interface > CAN/LIN