Datasheet Analog Devices HMC662LP3E
| Manufacturer | Analog Devices |
| Series | HMC662 |
| Part Number | HMC662LP3E |
54 dB Logarithmic Detector, 8 - 30 GHz
Datasheets
Datasheet HMC662LP3E
PDF, 479 Kb, Language: en, File uploaded: Mar 5, 2021, Pages: 8
54 dB Logarithmic Detector, 8 - 30 GHz
54 dB Logarithmic Detector, 8 - 30 GHz
Extract from the document
Datasheet HMC662LP3E
PDF, 506 Kb, Language: en, File uploaded: Oct 16, 2017, Pages: 9
54 dB Logarithmic Detector, 8 - 30 GHz
54 dB Logarithmic Detector, 8 - 30 GHz
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Production (Appropriate for new designs but newer alternatives may exist) |
Packaging
| Package | 16-Lead QFN (3mm x 3mm w/ EP) |
| Pins | 16 |
| Package Code | HCP-16-3 |
Parametrics
| Number of Channels | 1 |
| Freq Response RF(max) | 30G Hz |
| Freq Response RF(min) | 8G Hz |
| Input Dynamic Range(typ) | 54 dB |
| Is(typ) | 88m A |
| Vs+(max) | 3.45 V |
| Vs+(min) | 3.15 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Model Line
Series: HMC662 (2)
- HMC662LP3E HMC662LP3ETR
Manufacturer's Classification
- RF & Microwave > Log Detectors
- Amplifiers > Log Detectors