Datasheet Linear Technology LT5527EUF#PBF
| Manufacturer | Linear Technology |
| Series | LT5527 |
| Part Number | LT5527EUF#PBF |
400MHz to 3.7GHz High Signal Level Downconverting Mixer
Datasheets
LT5527 - 400MHz to 3.7GHz High Signal Level Downconverting Mixer
PDF, 208 Kb, Revision: A
Extract from the document
Packaging
| Package | 4x4 QFN-16 |
| Package Code | UF |
Parametrics
| Number of Channels | 1 |
| Conversion Gain | 2.3 dB |
| Demo Boards | DC795A |
| Export Control | no yes/no |
| Features | Very High Signal Level |
| Function | Downconverting Mixer |
| IF Frequency Min | 0.1 MHz |
| IIP3 | 23.5 dBm |
| IP1dB | 9 dBm |
| Isupply | 78 mA |
| LO Drive | -3 dB |
| LO Frequency Max | 3500 MHz |
| LO Frequency Min | 380 MHz |
| LO Leakage | -41 dBm |
| LO/IF Isolation | 47 dB |
| LO/RF Isolation | 41 dB |
| Max Frequency | 3700 MHz |
| Min Frequency | 400 MHz |
| Noise Figure | 12.5 dB |
| Operating Temperature Range | 0 to 85 °C |
| RF Frequency Max | 3700 MHz |
| RF Frequency Min | 400 MHz |
| Supply Voltage Range | 4.5V to 5.25V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Model Line
Series: LT5527 (2)
- LT5527EUF#PBF LT5527EUF#TRPBF
Manufacturer's Classification
- RF & Wireless > Downconverting Mixers
Other Names:
LT5527EUFPBF, LT5527EUF PBF