Datasheet Texas Instruments TPS53321RGTR
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS53321 |
| Part Number | TPS53321RGTR |

В 2.9V to 6V, 5-A Step-Down Converter with Integrated MOSFETs 16-VQFN -40 to 85
Datasheets
TPS53321 5-A Step-Down Regulator With Integrated Switcher datasheet
PDF, 1.9 Mb, Revision: A, File published: Nov 30, 2016
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | Yes |
Packaging
| Pin | 16 |
| Package Type | RGT |
| Industry STD Term | VQFN |
| JEDEC Code | S-PQFP-N |
| Package QTY | 3000 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 3321 |
| Width (mm) | 3 |
| Length (mm) | 3 |
| Thickness (mm) | .9 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | 1 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Control Mode | Voltage Mode |
| Duty Cycle(Max) | 99 % |
| Iout(Max) | 5 A |
| Iq(Typ) | 0.32 mA |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 C |
| Package Group | VQFN |
| Rating | Catalog |
| Regulated Outputs | 1 |
| Special Features | Enable,Frequency Synchronization,Light Load Efficiency,Output Discharge,Power Good,Pre-Bias Start-Up,Synchronous Rectification |
| Switching Frequency(Max) | 1100 kHz |
| Switching Frequency(Min) | 1100 kHz |
| Type | Converter |
| Vin(Max) | 6 V |
| Vin(Min) | 2.9 V |
| Vout(Max) | 4.2 V |
| Vout(Min) | 0.6 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Model Line
Series: TPS53321 (2)
- TPS53321RGTR TPS53321RGTT
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Non-isolated DC/DC Switching Regulator > Step-Down (Buck) > Buck Converter (Integrated Switch)