Datasheet Texas Instruments TPS2061DRG4
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS2061 |
| Part Number | TPS2061DRG4 |

Single 1A Current-Limited, Power-Distribution Switch 8-SOIC -40 to 85
Datasheets
Current Limited, Power Distribution Switches datasheet
PDF, 1.6 Mb, Revision: I, File published: Oct 29, 2009
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Packaging
| Pin | 8 |
| Package Type | D |
| Industry STD Term | SOIC |
| JEDEC Code | R-PDSO-G |
| Package QTY | 2500 |
| Carrier | LARGE T&R |
| Device Marking | 2061 |
| Width (mm) | 3.91 |
| Length (mm) | 4.9 |
| Thickness (mm) | 1.58 |
| Pitch (mm) | 1.27 |
| Max Height (mm) | 1.75 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Continuous Current(Max) | 1 A |
| Current Limit Topology | Constant-Current |
| Enable | Active Low |
| Number of Switches | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 to 85,0 to 70 C |
| Package Group | SOIC |
| Package Size: mm2:W x L | 8SOIC: 29 mm2: 6 x 4.9(SOIC) PKG |
| Rating | Catalog |
| USB Switch rDS(on) | 70 mOhms |
| Vin(Max) | 5.5 V |
| Vin(Min) | 2.7 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: TPS2061EVM-292
TPS2061 Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs) - Evaluation Modules & Boards: DLPDLCR4710EVM-G2
Full HD DLP4710 Chipset Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- A Power-Distribution Switch With Latched Over-Current Protection (Rev. A)PDF, 99 Kb, Revision: A, File published: Jul 3, 2007
Power-distribution switches, like the TPS203x, operate in retry mode in an overload, but some applications require the switch to latch off. The latch-off function can be implemented using the simple circuit described in this application report.
Model Line
Series: TPS2061 (10)
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > USB Power and Charging Port Controllers > Fixed Current Limited Switch