Datasheet Texas Instruments TPS22975NDSGT
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TPS22975 |
| Part Number | TPS22975NDSGT |

5.7V, 6A, 16mО© Load Switch with Adjustable Rise Time & Optional QOD for Cost-Conscious Applications 8-WSON -40 to 105
Datasheets
TPS22975 5.7-V, 6-A, 16-mО© On-Resistance Load Switch datasheet
PDF, 2.2 Mb, Revision: B, File published: Sep 13, 2017
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Packaging
| Pin | 8 |
| Package Type | DSG |
| Industry STD Term | WSON |
| JEDEC Code | S-PDSO-N |
| Package QTY | 250 |
| Carrier | SMALL T&R |
| Device Marking | 14YH |
| Width (mm) | 2 |
| Length (mm) | 2 |
| Thickness (mm) | .75 |
| Pitch (mm) | .5 |
| Max Height (mm) | .8 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Current Limit Type | None |
| HBM ESD | 2 kV |
| Imax | 6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature Range | -40 to 105 C |
| Overvoltage Protection | None |
| Package Group | WSON |
| Package Size: mm2:W x L | See datasheet (WSON) PKG |
| Quiescent Current (Iq)(Max) | 45 uA |
| Quiescent Current (Iq)(Typ) | 50 uA |
| Rating | Catalog |
| Rise Time(Typ) | 140 us |
| Ron @1.8V(Typ) | 16 mOhm |
| Ron @4.5V(Typ) | 16 mOhm |
| Ron(Typ) | 16 mOhm |
| Shutdown Current (ISD)(Typ) | 2.3 uA |
| Soft Start | Adjustable Rise Time |
| Special Features | Thermal Shutdown,Vbias |
| UL Recognition | No |
| Vin(Max) | 5.7 V |
| Vin(Min) | 0.6 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
Design Kits & Evaluation Modules
- Evaluation Modules & Boards: TPS22975EVM
TPS22975 5.7V, 6A, 16mО© On-Resistance Load Switch Evaluation Module
Lifecycle Status: Active (Recommended for new designs)
Application Notes
- Fundamentals of On-Resistance in Load SwitchesPDF, 242 Kb, File published: Jun 9, 2016
- Selecting a Load Switch to Replace a Discrete SolutionPDF, 624 Kb, File published: Apr 30, 2017
- Timing of Load SwitchesPDF, 171 Kb, File published: Apr 27, 2017
Model Line
Series: TPS22975 (4)
- TPS22975DSGR TPS22975DSGT TPS22975NDSGR TPS22975NDSGT
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Integrated Load Switches > Power Distribution & Savings