Datasheet Texas Instruments CSD97395Q4MT
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | CSD97395Q4M |
| Part Number | CSD97395Q4MT |

CSD97395Q4M High Frequency Synchronous Buck NexFET Power Stage 8-VSON-CLIP -40 to 150
Datasheets
CSD97395Q4M Synchronous Buck NexFET Power Stage datasheet
PDF, 1.0 Mb, Revision: A, File published: Mar 31, 2015
Extract from the document
Status
| Lifecycle Status | Active (Recommended for new designs) |
| Manufacture's Sample Availability | No |
Packaging
| Pin | 8 |
| Package Type | DPC |
| Package QTY | 250 |
| Carrier | SMALL T&R |
| Device Marking | 97395M |
| Width (mm) | 3.5 |
| Length (mm) | 4.5 |
| Thickness (mm) | .9 |
| Mechanical Data | Download |
Parametrics
| Configuration | PowerStage |
| ID, Continuous Drain Current at Ta=25degC | 25 A |
| Operating Temperature Range | -40 to 150 C |
| Package | 3.5x4.5 PowerStage mm |
| Ploss Current | 15 A |
| Power Loss | 2.3 W |
| VDS | 30 V |
Eco Plan
| RoHS | Compliant |
| Pb Free | Yes |
Model Line
Series: CSD97395Q4M (2)
- CSD97395Q4M CSD97395Q4MT
Manufacturer's Classification
- Semiconductors > Power Management > Power MOSFET > Power MOSFET Module